Piaskowanie zębów - usuwanie osadów i przebarwień
Piaskowanie zębów to jeden z zabiegów higienizacyjnych wykonywanych w naszym gabinecie. Procedura ta pozwala usunąć nagromadzony kamień nazębny oraz osad. Efekty takiego działania widoczne są natychmiast.
Czym jest piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów to zabieg stomatologiczny wykonywany przez stomatologa lub higienistkę. Polega on na usunięciu osadu, przebarwień oraz drobin kamienia nazębnego skumulowanego na powierzchni zębów. Procedura ta jest bezbolesna, jednak bardziej wrażliwi pacjenci mogą prosić o znieczulenie stomatologiczne, które zapewni komfort podczas trwania wizyty.
Piaskowanie zębów wykonywane jest najczęściej razem ze skalingiem. Skaling polega na usunięciu kamienia zębnego, który gromadzi się głównie od językowej strony oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Kamień nazębny to zmineralizowana płytka bakteryjna, na którą składają się m.in. bakterie, resztki pokarmu, związki wapnia i inne.

Gromadzenie się płytki nazębnej jest zjawiskiem naturalnym dla każdego z nas. Nagromadzone bakterie zawarte w płytce usuwamy podczas mycia zębów. Dlatego tak ważna jest codzienna, domowa higiena jamy ustnej – szczotkowanie zębów oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Zdarza się jednak, że pacjent nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej – wtedy płytka nazębna po kilkunastu dniach zamienia się w kamień.
Rodzaje piaskowania
Wyróżniamy dwa rodzaje piaskowania – piaskowanie naddziąsłowe i poddziąsłowe. Pierwszy rodzaj polega na usunięciu osadu z części zęba znajdującej się ponad dziąsłem. Zabieg ten pozwala na usunięcie mocnych przebarwień, używa się do niego piasku o wyższym stopniu ścieralności.
Zdarza się, że kamień oraz osad jest obecny poniżej linii dziąseł pacjenta. W takiej sytuacji wykonywane jest piaskowanie poddziąsłowe, które skutecznie oczyści powstałe na skutek zgromadzenia się zanieczyszczeń kieszonki dziąsłowe. W tym rodzaju piaskowania wykorzystuje się drobne cząstki piasku stomatologicznego, które są łagodniejsze dla wrażliwych tkanek miękkich.
Kiedy zgłosić się na zabieg piaskowania?
Kamień nazębny początkowo może nie dawać objawów, a pacjent może nie zauważyć nagromadzonych złogów, ponieważ mają one kolor zbliżony do koloru zębów. Z czasem, kiedy nagromadzonego kamienia jest więcej, może pojawić się nadwrażliwość zębów oraz krwawienie podczas szczotkowania i nitkowania. Zaniedbanie higieny może prowadzić do chorób przyzębia, osłabienia, a nawet utraty zębów.
Nasze nawyki żywieniowe oraz styl życia w dużej mierze wpływają na zdrowie i wygląd naszych zębów. Duże ilości herbaty, mocnej kawy czy palenie papierosów powodują powstawanie nieestetycznych przebarwień na ich powierzchniach. Dlatego ważne jest, by profesjonalną higienizację wykonywać regularnie. Skaling i piaskowanie zaleca się wykonywać 1-2 razy do roku.
Stomatolog może również zlecić pełną higienizację przed:
- leczeniem zachowawczym – leczeniem próchnicy i zakładaniem wypełnień
- leczeniem protetycznym – cementowaniem koron czy licówek
- leczeniem chirurgicznym – w celu zapewnienia jak najlepszych warunków do zabiegu w jamie ustnej
- leczeniem ortodontycznym
- wybielaniem zębów
Na czym polega i ile trwa piaskowanie zębów?
Samo piaskowanie nie zapewni dokładnego wyczyszczenia jamy ustanej, dlatego procedura ta najczęściej połączona jest ze skalingiem. Higienistka lub lekarz w celu oczyszczenia zębów z kamienia używa niewielkiej końcówki – skalera – która za pomocą wody oraz ultradźwięków rozbija kamień nazębny, który daje się łatwo usunąć z powierzchni zębów.
Po skalingu wykonywane jest piaskowanie. Do tego celu używana jest piaskarka. Urządzenie, które pod dużym ciśnieniem wyrzuca mieszaninę piasku, wody oraz powietrza. Dzięki temu możliwe jest usunięcie przebarwień, osadu i pozostałości kamienia nazębnego ze wszystkich zębów i przestrzeni. Mieszanina ta jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje uszkodzeń szkliwa.
Po dokładnym oczyszczeniu zębów wykonuje się polerowanie. Do tego celu używane są specjalne szczoteczki oraz pasta polerska, które pozostawiają powierzchnię szkliwa gładką oraz błyszczącą. Na koniec, dostosowując się do potrzeb pacjenta, wykonywana jest fluoryzacja, która ma wzmocnić i zabezpieczyć szkliwo przed powstawaniem próchnicy.
Chociaż cały zabieg higienizacji składa się z kilku etapów – wprawiona higienistka jest w stanie wykonać go w ciągu godzinnej wizyty na fotelu stomatologicznym.
Efekty oraz zalecenia po zabiegu
Zabieg piaskowania daje natychmiastowe efekty. Zęby, dzięki piaskowaniu, są pozbawione osadu oraz przebarwień. Od sumienności pacjenta i jego nawyków zależy, jak długo utrzymają się efekty zabiegu.
Przez 24 godziny po zabiegu zalecane jest, by powstrzymać się od spożywania barwiących produktów spożywczych takich jak:
- buraki
- czerwone wino
- jagody
- szpinak
- mocna kawa i herbata.

Jeśli masz pytania lub chciałbyś umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami już teraz.
Twój uśmiech to nasza pasja, i jesteśmy gotowi Ci pomóc w osiągnięciu zdrowej i pięknej jamy ustnej.
Ile kosztuje piaskowanie zębów u dentysty?
Cena piaskowania jest uzależniona od wielu czynników. Jeśli piaskowanie wykonywane jest w pakiecie higienizacyjnym, który polecamy naszym pacjentom, cena zbiegu jest atrakcyjniejsza. Pakiet higienizacyjny obejmuje skaling, piaskowanie oraz fluoryzację i kosztuje 250 zł.
Za samo piaskowanie w naszym gabinecie zapłacisz 150 zł.
Zadbaj o swoje zęby
Zabieg piaskowania jest bezbolesną procedurą, która w szybki sposób pozwala usunąć przebarwienia z powierzchni zębów. Skaling oraz piaskowanie są ważnym elementem przyczyniającym się do utrzymania zdrowia zębów oraz całej jamy ustnej. Jeśli zauważysz u siebie pierwsze przebarwienia lub kamień – zgłoś się do naszego gabinetu. Razem zadbajmy o zdrowie Twoich zębów.

Oferujemy nowoczesne metody leczenia, komfortowe warunki i atrakcyjne ceny.
Zadbaj o zdrowie swoich zębów – umów się na wizytę już dziś! Twój uśmiech jest w dobrych rękach!
